לפייסבוק העסקי
לפייסבוק קבוצת "מדסקסים" 


050-9616969 
שישה כובעי חשיבה  / אדוארד דה בונו
הספר מציג את האפשרות לאדם החושב לבצע סוג של חשיבה אחת ברגע נתון במקום להפעיל את כל סוגי החשיבה השונים באותו זמן , על ידי חבישת כובע מסוים האדם החושב יהיה מסוגל לבצע חשיבה מסוג מסוים.
הנחה נוספת שכשאתה מתנהג בצורה מסוימת ומאמין בה  בסוף אתה הופך להיות כזה  .
ישנם שני סוגי חשיבה :
1. השיגרתית : חשיבה תגובתית – לדוגמא, בנהיגה קוראים תמרורים ומקבלים החלטות בעקבות התמרורים.
2. חשיבה מכוונת : קשורה למיפוי ,אתם בודקים את הנושא ומשרטטים מפה בצורה נטרלית ואובייקטיבית על ידי שיטת החש"מ = חיובי , שלילי ,ומעניין , אנחנו פורסים את הנקודות החיוביות השליליות ואת המעניין בדילמה ולפי זה מקבלים החלטות.
היתרון של כובעי החשיבה :
1. משחק תפקידים  מוגדר – אנחנו בוחרים איזה כובע לשים וזה מאפשר לנו לחשוב על דברים מסוימים ולומר דברים שאיננו יכולים לחשוב עליהם או לומר אותם אחרת מבלי לסכן את ה"אני" שלנו.
2. ההכוונה של תשומת הלב – האפשרות להכוונה של תשומת הלב שלנו ל- 6 היבטים שונים.
3. נוחיות – מספקת דרך נוחה ביותר לבקש ממשהו לשנות את תגובתו.
4. ביסוסו האפשרי של הרעיון על הכימיה של המוח – האיזון של הכימיקלים (נוירוטרנסמיטורים) הפועלים במוח יכול להשפיע במידה רבה על ההתנהגות שלנו.
5. חוקי המשחק – שישה כובעי החשיבה מציבים חוקים מסוימים "למשחק" החשיבה וידוע שבני אדם מצטיינים בלימוד של חוקי המשחק לכן זה יעיל.
צבעי הכובעים
הכובע הלבן
הלבן הוא צבע ניטרלי ואובייקטיבי , הכובע הלבן מתייחס לעובדות אובייקטיביות ולמספרים ללא פרשנות ,בלי לנקוט עמדה או להביע דעה .
מטרתה של החשיבה המיוצגת ע"י כובע זה היא להיות מעשית , בחבישה הכובע הלבן ניתן להציג גם עובדות שיש הסבורים כי הן נכונות אבל הן לא נבדקו עד תום ,עובדות מדרגה שניה .
 הכובע האדום
החשיבה המיוצגת על ידי הכובע האדום עוסקת ברגשות ,בתחושות ,בהיבטים הלא רציונליים של החשיבה ,אינטואיציות ורשמים , אין צורך להצטדק ,אין צורך לספק סיבות או בסיס הגיוני לחשיבה . לדוג': "אני לא אוהב אותו ואני לא רוצה לעשות איתו עסקים זה הכל".

הכובע השחור
 מסמן חשיבה לוגית ,  חשיבה שלילית אבל לא אמוציונאלית , ביקורתית . מי שלובש את הכובע השחור מוכרח תמיד לספק סיבות רלוונטיות ולוגיות אבל איננו חייבים להיות הוגנים , הוא מציג את השלילי -לוגי , יש לזכור שמי שחובש את הכובע השחור לעולם אינו משתתף בויכוח! תפקידו של הכובע השחור הוא גם להצביע על הסיכונים ,סכנות , מגרעות ובעיות פוטנציאליות שעלולות להתעורר בעתיד הוא מציין מדוע רעיון מסויים אינו ניתן לביצוע , החובש את הכובע השחור מראה שרעיון מסויים אינו תואם את הניסיון או הידע הקיים . בעזרת הכובע השחור אפשר לצפות יישומו של רעיון בעתיד ולראות מה עלול להיכשל או להשתבש , הכובע השחור מאפשר לשאול שאלות שליליות.
הכובע הצהוב
הכובע הצהוב מייצג חשיבה חיובית , אופטימיות , התמקדות ביתרונות , חשיבה קונסטרוקטיבית הגורמת לדברים לקרות , הצבע הצהוב  מייצג את השמש , ואור.
הכובע הצהוב מביא ליצירת דברים הוא מאפשר לנו ליטול  רעיון שנמצא בשימוש במקום אחר וליישם אותו מחדש , הוא מגבש גישות חלופיות לבעיות.
הכובע הצהוב מאפשר לעשות הערכה חיובית , יכול לאפשר חשיבה ספקולטיבית המחפשת הזדמנויות חדשות הוא מתיר גם חזונות וחלומות.
הכובע הירוק
כובע זה מביא גישות חדשות לבעיות , לרעיונות חדשים ,מושגים חדשים ותפיסות חדשות , יצירה מכוונת של רעיונות חדשים , חלופות ועוד חלופות ,מביא ניסיון לשינוי  .
ירוק הוא צבע הפוריות והצמיחה , אדם החובש כובע ירוק  שואף לנוע קדימה  מתוך רעיון מסוים כדי להגיע אל רעיון חדש .בכובע זה יש שימוש בחשיבה הלאטרלית.
חשיבה לאטרלית – מקבץ  גישות ביטויים וטכניקות המאפשר לנו לפרוץ אל מעבר לדפוסים קיימים במערכת דפוסים א-סימטרית המארגנת את עצמה ,החשיבה הלאטרלית משמשת לצורך גיבוש תפיסות ומושגים חדשים.
הכובע הכחול
 החשיבה עם הכובע הכחול מייצגת את ה-"לחשוב על החשיבה " , הנחיה לחשיבה ,ארגון החשיבה , שליטה בכובעים אחרים. כאשר אנחנו חובשים את הכובע הכחול אנחנו לא חושבים עוד על הנדון אלא על סוג החשיבה הדרוש כדי לבחון אותו. הצבע הכחול מסמל שליטת על , מסמל את היכולת להתנתק להיות רגוע ולשלוט בעניינים. אנחנו למעשה אומרים לעצמנו איזה מבין חמשת הכובעים האחרים עלינו לחבוש , הוא מורה לנו מתי להחליף את הכובעים , הוא "קובע את הפרוטוקול" מיקוד החשיבה על ידי הכובע הכחול יעשה על ידי שאלת שאלות , תפקיד נוסף על החובש את הכובע הכחול הוא לקבוע משימות חשיבה ברורות. וגם להכניס סדר לדיון שייצא מכלל שליטה .
תפקידו של הכובע הכחול הוא לערוך את הסיכום הסופי ולהכין דו"ח כל אחד מין המשתתפים בדיון חובש מדי פעם את הכובע הכחול כדי להגיב בצורה מדוייקת ואובייקטיבית ע תהליך החשיבה. בנוסף תפקידו לשמש כעין צלם המתבונן ומתעד את תהליך החשיבה שהתרחש כבר ואת זה שמתרחש כאן ועכשיו , אחת המשימות המרכזיות של הכובע הוא להפסיק ויכוחים.
 

בניית אתרים - טואול